HAYDARPAŞA GARDIR, GAR KALACAK, "HAYIR"LISI İLE O TREN BURAYA GELECEK! PDF Yazdır

Tarihi Haydarpaşa Garından ana hat trenlerin seferlerinin durdurulmasının üzerinden 5 sene geçti. Bugüne kadar adı sürekli 'dönüşümle' alınan tarihi garın yineden açılması ve gar olarak kullanılması için mücadele eden Haydarpaşa Dayanışması bir kez daha garın ranta açılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Haydarpaşa Garı'nın çatısında çıkan yangın sonrası başlayan dayanışma tarafından başlatılan nöbet eylemi, tren seferlerinin kaldırılmasının yıl dönümünde de devam etti.

Dayanışmanın çağrısıyla gar önünde bir araya gelen onlarca kişi, "Haydarpaşa yağmacısından davacıyız", "Haydarpaşa garı ve tren hatları kültürel mirasımızdır" yazılı dövizler ve "Hayır'lısı ile o trenler Haydarpaşa Garına gelecek" yazılı pankart taşıdı.

Basın açıklamasına TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe AKÇELİK, TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp MUHCU, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı C.Sami YILMAZTÜRK, KESK Genel Sekreteri Hasan TOPRAK'ın yanı sıra CHP milletvekilleri ve çok sayıda kitle örgütü temsilci de katıldı.Ortak açıklamayı TCDD Emeklisi Tren Şefi Musa Ulusoy yaptı.

Haydarpaşa Garı ile Anadolu'yu 109 yıldır buluşturan ana hat tren seferlerinin 31 ocak 2012 salı günü saat 23:30'da, kent içi ulaşımda büyük öneme sahip banliyö tren seferlerinin ise 19 Haziran 2013 tarihinde seferlerinin, yeniden başlayacağı müjdesiyle hatırlatan Ulusoy, Aradan geçek zamana karşın trenlerin Haydarpaşa Garı'na henüz ulaşamadığını dile getirdi. İstanbul'u 100 yılı aşkın süre Anadolu'ya bağlamış bulunan ana hat tren seferleri yerine TCDD'nin yeni işletmecilik tipi olan yüksek hızlı trenlerin 25 Temmuz 2014'te Haydarpaşa yerine Pendik Garına ancak ulaşabildiğini belirten Ulusoy, "Haydarpaşa-Pendik arası demiryolu hattı inşası ise geçen 3 sene 7 ay 11 güne rağmen henüz tamamlanamamıştır" dedi.

 

TMMOB'den Haberler

İletişim bilgileri

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERLİĞİ
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No:9 BEYOĞLU Kroki:
View Larger Map
Tel: 0212 252 95 00 Dahili:169
Faks: 0212 249 86 74
Eposta: tmmobist@gmail.com

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

SU HAYATTIR, SATILAMAZ!

http://sthp.org/

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

http://kopruyerineyasam.blogspot.com/

Valid XHTML & CSS